Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Aktivní životabudič – jak to vlastně funguje
A+ R A-

Aktivní životabudič – jak to vlastně funguje

Okamžité povzbuzení duševní i fyzické patří k účinkům čaje, které nelze ignorovat. Čaj obsahuje mimo jiné tyto látky – kofein, theobromin a theofylin - jsou to účinné alkaloidy, ty příznivě stimulují činnost centrální nervové soustavy, svalový tonus i činnost plic. Snazší soustředění, rychlejší reakce a lepší náladu čaj stimuluje po dobu jedné hodiny po požití. Svalový tonus a tělesný výkon je hmatatelně vyšší plných šest hodin!

Díky obsahu katechinů je účinek kofeinu sice mírnější, leč výrazně trvalejší než u kávy a dalších tonizujících nápojů na kofeinové bázi.


Zelený a částečně oxidovaný čaj

nemají ve skutečnosti nižší obsah kofeinu než čaj černý, jak se občas v literatuře mylně uvádí. Nicméně uvolňují kofein pomaleji, takže šálek zeleného či částečně oxidovaného čaje obsahuje menší množství této látky.

Pro srovnání:

Pokud chcete do těla dostat stejné množství kofeinu, jaký obsahuje jeden šálek černého čaje, musíte vypít jeden a půl šálku oolongu a tři šálky zeleného čaje – to nemusí být vůbec žádný problém, neboť oolongy i zelené čaje se zalévají bez problémů vícekrát.

Čaj louhovaný kratší dobu má silně povzbuzující účinky a déle louhovaný nálev spíše uklidňuje.  Toto tvrzení je poněkud problematické. Černý čaj louhovaný pět minut obsahuje dvojnásobné množství kofeinu než tříminutový nálev a katechiny v čaji jeho účinky sice zmírňují, ale neblokují. Nicméně tříminutový nálev obsahuje méně katechinů a proto je u něj účinek kofeinu rychlejší a intensivnější.

Klíčem k pochopení mechanismu louhování je experimentování. Různé čaje snesou různou dobu louhování. Všeobecně vzato, pokud někdo nechá svůj papírový pytlíček s nápisem Pickwick v šálku po dobu půl hodiny, nemůže se vůbec divit pokud žádoucí zdravotní zlepšení nepřichází. Pouze vybrané sorty čaje mají výrazný zdravotní účinek! Pro srovnání: málokterý gurmán si připíjí krabicovým vínem – raději zvolí konkrétní ročník, dobu sběru a konkrétní vinařskou oblast, dokonce i zcela konkrétní vinici, navíc preferuje víno uchovávané ve skutečné vinothece a ne v supermarketu! Důležitou kapitolou je skladování čaje, i ten nejkvalitnější čaj lze zkazit, pokud není uchováván v náležitých hygienických podmínkách.