Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Čaj jako mocný lék
A+ R A-

Čaj jako mocný lék

Spory o vlivu čaje na lidské zdraví mají svou dlouhou a poučnou historii… Příznačná je odvěká válka na téma, jestli je lepší káva nebo čaj: Za vlády švédského krále Gustava III., žil v letech 1746 – 1792, byl veden tvrdý spor mezi milovníky kávy a čaje o vlivu těchto nápojů na lidský život. Tábor ctitelů kávy tvrdil, že čaj škodí zdraví, zatímco káva výtečně prospívá - zastánci čaje mluvili o pravém opaku. Nesmiřitelný spor musel nakonec vyřešit sám král: dvěma zločincům odsouzeným na smrt uložil zcela výjimečný trest, který nemá v dějinách lidstva obdoby… Jeden se měl doslova upít k smrti třiceti šálky kávy denně, druhý stejným množstvím šálků čaje. Nesmělo dojít k žádným pochybnostem, a tak dva renomovaní lékaři bedlivě sledovali zdravotní stav odsouzenců. Snadno tak mohli určit, který nápoj má jaký vliv na člověka. Bohužel nejsou žádné záznamy o tom, jakému nápoji holdovali oni - zemřeli totiž dříve než odsouzení na smrt! Co se vlastně stalo… Odsouzenci přežili nejenom pokus, ale dokonce i svého krále. Pevné zdraví je prý neopustilo ani ve stáří! Tomu se prostě říká Osud.

Dnes už je jisté, že čaj tělu nejen neškodí, ale naopak významně prospívá. Vědecký výzkum prokázal vysoce pozitivní vlastnosti čaje, na druhou stranu konkrétní působení na zdraví nedokázal v mnoha aspektech zatím uspokojivě vysvětlit.

Bádání stále pokračuje a mnoho výzkumů se k překvapení vědců i veřejnosti navzájem popírá. U níže popsaných vlastností čaje ještě nebylo řečeno poslední slovo, a tak je třeba brát informace pro jistotu s jistou reservou.

Bohužel (nebo bohudík) neexistuje v tomto vesmíru žádný všelék - nestačí prostě pít dostatečné množství čaje a myslet si, že mám naprosto 100% imunitu vůči rakovině nebo infarktu. Vždy musíte mít především na mysli svůj celkový životní styl a vnímat i společnost a místo, kde žijete. Důležité jsou také mezilidské vztahy, rodinné zázemí, práce i domov, kde bydlíte. Po pravdě řečeno takovému hlubšímu vnímání souvislostí dnešní systém zdravotní péče v naší zemi příliš nepomáhá – lékař i pacient funguje v zažitém schématu: „Vezměte si tyto pilulky, pokud choroba do týdne neustoupí, předepíšeme jiné…“ Na hloubkový rozbor a zkoumání složitého přediva příčin a následků dnes paradoxně nezbývá čas – ideál rodinného lékaře, který zná 3 generace jedné rodiny je nyní známý jen z filmů pro pamětníky.

Změnit definitivně tento stereotyp v myšlení se snaží nejen tento časopis, ale i tento článek… Pití čaje může efektivně fungovat v rovině preventivní medicíny. Jako motivaci pro začátek doporučujeme následující představu:

Možnost číslo 1/ V klidu svého domova si vychutnáváte šálek čerstvého čaje v krásném porcelánovém hrníčku značky Míšeň nebo Rosenthal. Pozorujete mraky na obloze.

Možnost číslo 2/ Namísto pravidelného preventivního pití čaje si užíváte antibiotika s nekonečně dlouhým seznamem jejich vedlejších účinků a kontraindikací. Pozorujete strop nad svým lůžkem.

Každý se ovšem musí rozhodnout sám za sebe, kterou cestu ke zdraví preferuje…Čaj působí v dlouhodobém horizontu – nelze ho proto přirovnat a srovnávat s běžně užívanými léky, je to jiný princip myšlení a života.