Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Látky obsažené v čaji
A+ R A-

Látky obsažené v čaji

Co se v čaji vlastně skrývá? 30% všech látek obsažených v suchých čajových lístcích tvoří polyfenoly. Většinou se jedná o flavanoly nebo katechiny. Nejvíce jich objevíte v čaji zeleném. Na lidský organismus mají mnoho dříve zmíněných  příznivých účinků. Jsou hlavními nositeli chuti a barvy nápoje.


Dále čaj obsahuje alkaloidy, přesněji kofein, theobromin a theofylin.

Třetí důležitou složkou jsou pryskyřičné látky (3%), jejichž úloha zatím není příliš prozkoumaná, ale určitě se podílejí na chuti a zřejmě i vůni nápoje.

K důležitým látkám patří éterické oleje neboli silice (vonné těkavé látky), jejichž procentní podíl sice nepřesáhne půl promile, ale jejich úloha je pro čajomilce nezastupitelná, jsou nositeli nepřeberného množství nejjemnějších chutí a vůní. V čaji jich bylo objeveno přes pět set! K těm nejslavnějším patří muškatelové (muškátové) aroma, jímž se vyznačují ty nejvíce jakostní čaje z himalajské oblasti Darjeeling.

Čaj obsahuje i slušnou škálu zdraví prospěšných minerálů, patří k nim draslík, hliník, hořčík, vápník, zinek, železo, fosfor, sodík, flor a mangan. Litr čaje denně však poskytne jen část jejich denní doporučené potřeby.

Také jsou v čaji obsaženy i vitaminy C a E, ty pomáhají pročišťovat tělo a posilují jeho imunitu a vitaminy B1, B2 a B6. Nesmíme zapomenout ani na vitamin, který zpevňuje stěny kapilár. I zde je třeba si uvědomit, že normální spotřeba čaje pokrývá doporučenou denní dávku většiny těchto vitaminů jen částečně.