Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Aromatizované a ochucené čaje
A+ R A-

Aromatizované a ochucené čaje

Čaj velice snadno vstřebá nejrůznějších vůně i pachy. Proto se při jeho výrobě pozorně dbá na vyloučení nežádoucích vlivů. Lidé pracující při sběru lístků a v čajových továrnách, nesmějí používat parfémy nebo jíst silně aromatická jídla. Továrny na čaj jsou neuvěřitelně čisté a voňavoučké, stojí to za návštěvu!

Díky snadnému absorbování vůní lze čaj dále upravovat:

1.  čaje aromatizované přírodními vůněmi (ovoněné) - zpracované tradiční metodou za pomoci čerstvých květů jasmínu, magnólie, pomerančovníku, lotosu, růže, ibišku, chryzantémy…
2.  čaje aromatizované esencemi - přírodního či chemického původu
3.  čaje ochucené - částmi sušených plodů nebo kořením, například mandlemi, sušenými jablky, rozinkami, zázvorem, kokosem, skořicí, hřebíčkem…


Aromatizováné čaje jako úspěšný marketingový trik!

Umělé aromatizování spočívá v postřiku čajových listů rozpuštěnými vonnými substancemi.

Mezi tyto čaje patří věhlasný Earl Grey - černý čaj aromatizovaný bergamotovou silicí. Návod k jeho výrobě dostal darem britský premiér hrabě Charles Grey (1767-1845) od čínského mandarína v době, kdy byl diplomatem v Číně. O pravdivosti příběhu se vedou spory, Číňané nikdy předtím tento čaj nepili. Navíc se čajové firmy Twinings a Jacksons of Piccadilly dlouho přely, která z nich vlastní tu pravou a původní recepturu, a nedošly k nějakému důvěryhodnému výsledku.

Dnes se s příchutěmi doslova roztrhnul pytel – vyrojily se nejrůznější ovocné, popřípadě kořeněné příchuti, jakými jsou kiwi, mango, jahody, meloun, vanilka, hřebíček, máta a další. Většina těchto čajů je ochucována uměle  a s inzerovanou esencí nemá často nic společného – je to pouze odrazový můstek pro navýšení ceny. Zdravotní účinky různých ovocných aromat mohou být také nepříliš vyjasněné, nicméně zákazník dostává Novinku a je spokojený.

Čajoví znalci se uměle aromatizovaným čajům zdaleka vyhýbají - jsou navíc vyráběny z nepříliš povedených a chuťově nevyvážených sort.