Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Čaj jako heslo v nejstarších encyklopediích na světě
A+ R A-

Čaj jako heslo v nejstarších encyklopediích na světě

Kolem roku 350 už čaj natolik vstoupil do kulturního povědomí Číňanů, že se dostal do dodatku proslulého encyklopedického slovníku Er-ja, poprvé sestaveného o šest let dříve. Učenec Kuo Po v jednom ze svých komentářů hovoří o rostlině s názvem Tiau, nebo tchu, z jejichž listů lze vařením připravit výtečný léčivý nápoj. První sběr listů se nazývá thcu a druhý ming. Tato zpráva bývá pokládána za první opravdu věrohodnou zmínku o čaji.

I když jiní vzdělanci ve vědeckých publikacích o čaji psali už dříve. Například slavný chirurg a objevitel anestézie  Chua Tchuo, žijící na přelomu 2. a 3. století, ve svém ztraceném, ale v jiných statích citovaném díle vypráví, že tchu zvyšuje koncentraci mysli a celkovou tělesnou čilost.

Díky těmto positivním účinkům byl čaj zařazen do slavného Šen-nungova herbáře (Šen nung peng cchao), sepsaného podle starých spisů a vydaného v polovině 1. tisíciletí. V této významné lékařské knize, připisované legendárnímu vladaři a léčiteli, je kromě hojivých vlastností rostlin popsáno na sto sedmdesát nemocí.

Čajové legendy vyprávějí… - Konfucius a čaj - Tao - čaj jako součást nápoje... - Starobylé listiny vypráví o čaji... - Čaj namísto démonického alkoholu - Bodhidharma radí - čaj jako .... - Čaj jako heslo v nejstarších ... - Čaj jako nápoj aristokracie - Nomen omen aneb odkud ...