Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Čajové legendy vyprávějí…
A+ R A-

Čajové legendy vyprávějí…

Pití čaje je dávným zvykem a provází lidstvo pravděpodobně mnohem déle, než si dokážeme představit! Podle tradice se vypráví tato „první čajová legenda“…

Čaj

objevil kolem roku 2700 před Kristem mytický Šen-nung – Božský oráč a léčitel - jeden ze tří bájných vládců staré Číny. Podle pověsti naučil Číňany obdělávat půdu a seznámil je s magickou mocí nejrůznějších bylinek. Měl průhledné tělo a vnitřnosti, mohl prý díky tomu snadno pozorovat a pochopit účinky rozličných rostlin na lidský organismus, aby ne... Učinil tento geniální objev – zjistil, že jakmile voda na pití přejde varem, zabrání se tak nebezpečným chorobám!

Jednou si na svých dlouhých toulkách v horách převařoval takhle nad ohništěm vodu a v tom mu poryvem větru napadaly do kotlíku lístečky z nedalekého keře čajovníku. Sklonil se, aby je vyndal, a v tom ucítil opojnou vůni vznášející se nad nádobou… Odvaha mu nescházela a tak vzniklý odvar i ochutnal  - navždy byl okouzlen jemňoučkou chutí a okamžitými osvěžujícími účinky. Navíc se ve svých průsvitných útrobách na vlastní kůži přesvědčil o léčivé, pročišťující schopnosti čaje. Při svých botanických výzkumech také omylem snědl jedovatou rostlinu, a poté se úspěšně vyléčil žvýkáním čajových lístků. Metoda pokus omyl se vyplatila!

Vznik první čajové plantáže na světě popisuje legenda o buddhistickém mnichu jménem Kan Lu, ten se na počátku našeho letopočtu vrátil z Indie. Zde dlouhá léta studoval buddhistickou meditaci, a ze své cesty si přinesl nejenom jasný duchovní vhled, ale především i sedm čajových keříků… Rostliny zasadil v Oblačných horách Meng v provincii S- čchuan. O pravdivém základu této pověsti svědčí, že v této oblasti byly čajové keře vůbec poprvé kultivovány!

Čajové legendy vyprávějí… - Konfucius a čaj - Tao - čaj jako součást nápoje... - Starobylé listiny vypráví o čaji... - Čaj namísto démonického alkoholu - Bodhidharma radí - čaj jako .... - Čaj jako heslo v nejstarších ... - Čaj jako nápoj aristokracie - Nomen omen aneb odkud ...