Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Nomen omen aneb odkud je slovo čaj podle etymologů
A+ R A-

Nomen omen aneb odkud je slovo čaj podle etymologů

V nejstarších historických zprávách je čaj zmiňován pod různými názvy, nejčastěji pod slovem tchu. Stejný znak i výraz se však tehdy používal pro další rostliny - bodlák, ostřici, rákos a ve složeninách slova hořký.

Z důvodů odlišení významu císař z dynastie Chan /206 před Kristem až 220 po Kristu/ zákonem nařídil, aby se znak, pokud označuje právě čaj, vyslovoval jako čcha. Bylo to skutečně velké historické rozhodnutí… Od poloviny 8. století, kdy ze střední části původního znaku vymizel vodorovný tah, má slůvko čcha své vlastní, působivé a elegantní označení. Výraz čcha se používal jak pro nápoj, tak pro čajové lístky z první sklizně. Pojem čaj měl a dosud má v Číně velikou vážnost a lze ho najít i v mnoha geografických názvech: Hora čaje, Čajový dvůr, Hora čajových stromů, Čajová cesta, Čajová zátoka…

V současnosti se běžně ve světě používají názvy a tvary jako te, tea, tee – vycházejí z jihočínské výslovnosti obvyklé v provincii Fu-tien a okolí - zde se čaji původně říkalo tche. Do této oblasti se dostali kolem roku 1610 Holaňdané, a přivezli lodní dopravou jako první čaj do Evropy.

Na druhou stranu, v mnoha jiných zemích, v Indii, Mongolsku, Japonsku, Portugalsku i u nás v České republice se ujaly odvozeniny od původního severočínského tvaru čcha. Pokud pojedete i dnes v Indii ve vlaku například z Dillí do Bombaye, možná Vás překvapí až vlakový pikolík přiběhne s konvičkou a se slovy: „Čaja…?“ Není to vždy tím, že by mluvil i česky, ale shodou vývoje a šíření tohoto slova v mnoha jazycích.

Čajové legendy vyprávějí… - Konfucius a čaj - Tao - čaj jako součást nápoje... - Starobylé listiny vypráví o čaji... - Čaj namísto démonického alkoholu - Bodhidharma radí - čaj jako .... - Čaj jako heslo v nejstarších ... - Čaj jako nápoj aristokracie - Nomen omen aneb odkud ...