Vstup
Registrovat
*
*
*
*
*

* Požadované pole

Vstup Zavřít
--- ---
Domů / Starobylé listiny vypráví o čaji...
A+ R A-

Starobylé listiny vypráví o čaji...

Na sklonku 3. století před Kristem píše Liou Kchun, slavný generál dynastie Čchin a místodržící v Jen- čou (dnešní Šan- tung), svému drahému synovci, aby mu urychleně poslal jako lék „pravý“ čaj, neboť se cítí starý a skleslý.

První trh s čajem byl pravděpodobně otevřen již za dynastie Chan (206 před Kristem), v místě dnešní provincie S-čchuan. V tomto kraji byly čajové keře také poprvé kultivovány. V dřívějších časech se používaly k přípravě čaje čajové lístky planých rostlin a při sběru se kácely celé keře, vždyť výška nezastřihovaných čínských čajovníku (Camellia sinensis) dosahuje až pěti metrů.

Ze stejné oblasti pochází zajímavá listina služebnických pravidel, ve které v roce 50 před Kristem jistý Wang Piu vymezuje svému sluhovi řadu povinností. Mezi nimi přímo i nákup a přípravu čaje! Detailní instrukce uvádějí i místo – plantáže na svazích hory Wu – tu -, odkud má dotyčný služebník čaj přednostně kupovat. To předpokládá existenci rozvinuté kultury pití čaje v této době.

Čajové legendy vyprávějí… - Konfucius a čaj - Tao - čaj jako součást nápoje... - Starobylé listiny vypráví o čaji... - Čaj namísto démonického alkoholu - Bodhidharma radí - čaj jako .... - Čaj jako heslo v nejstarších ... - Čaj jako nápoj aristokracie - Nomen omen aneb odkud ...